Evde Yara Bakım Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

Evde Yara Bakım Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde yaşlı bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır diyabet yüksek tansiyon ve benzeri gibi kronik hastalıklara çözüm bulunması ile yaşam süresi uzamaktadır. insanların daha uzun süre yaşıyor torunlarını bazen onların çocuklarını bile görebiliyorlar bundan mutluluk duyuyorlar. Fakat diğer bir taraftan uzun yaşam her zaman sağlıklı bir yaşam anlamına gelmiyor maalesef Alzheimer, felç, parkinson, kalça protez ameliyatları vb gibi durumlar sonunda yaşlı bireyler yatağa bağımlı yaşamak zorunda kalıyorlar. Yatağa bağımlılığın bir sonucu olarak basınca bağlı yatak yaraları ortaya çıkıyor.

Yatağa bağımlı olan bu hastalar yatak yaraları nedeniyle bir sağlık kuruluşuna çok zor götürülebiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı dünyada olduğu gibi ülkemizde de evde yara bakım hizmetlerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Evde yara bakım ve tedavi hizmetlerinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

– Yatak yaraları olan hastanızı bir sağlık kuruluşuna götürmenize gerek kalmadan profesyonel yara bakım ekibi eve geliyor tüm malzeme ve donanımını getiriyor sağlık kuruluşuna yapılabilecek küçük müdahaleler evde yapılabiliyor.
– Hastasını bir sağlık kuruluşuna götürmek için ambulans ve hasta nakil araçları bulmak zorluğu ortadan kalkıyor
-Evde doktor gerekli görürse bazı tetkikleri isteyip ilaç tedavisine başlaya biliyor.
-Evde yara kültürü alınıp değerlendirilerek gerekli ise uygun antibiyotik tedavisi başlanıyor
– Ev şartlarında hasta yakını ve hasta bakımı ile ilgilenen kişilere bakım prensipleri anlatılarak pozisyon ve yara pansuman eğitimleri yapılabiliyor.
-Acil durumlarda ve gerekli görüldüğü zaman görüntülü görüşme ile yardımcı olunmaktadır.

Uzm. Halime Aydın
Yara Bakım Hemşiresi

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×