Evde Yara Bakım ve Tedavi Hizmetinin Önemi

Evde Yara Bakım ve Tedavi Hizmetinin Önemi

Evde Yara Bakım ve Tedavi Hizmeti

Evde Yara Bakim Ve Tedavi̇ Hi̇zmetleri̇ni̇n Önemi̇ Nedi̇r?

NEDEN EVDE YARA BAKIM?

Ülkemizde de bazı Avrupa ülkeleri gibi yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Kronik hastalıklara çözüm bulunması ile yaşam süresi uzamıştır. Uzun yaşam sürecinde yaşlılarımız demans, felç v.b. gibi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bu süreçte hareketsiz yatmaya bağlı kemik çıkıntıları ve basınç alan vücut bölgelerinde basınç yaraları oluşabiliyor.

Yatağa bağımlılık durumu oluşunca bazı bakım ve pozisyon işlemleri ile basınç yarası açılmasına engel olunabilir. Fakat maalesef bize genellikle ileri evre kemiğe kadar ulaşmış yara sorunu olan hasta yakınları başvuruyor.

Açılmadan önce bakım ve pozisyon ilkelerini uygulamak çok kolay.

Yara açılıp ileri evreye gittiğinde maalesef süreç acı verici , uzun, pahalı hasta , hasta yakını ve bakım veren profesyonel için oldukça zorlu bir süreç içermektedir.

Yara oluşmuş olan yaşlımızın bir sağlık kuruluşuna götürülmesi bakım ve tedavisinin yapılması oldukça zorlu bir süreçtir.
Yaranı iyileşmesi için sadece mükemmel bir yara tedavisi yapmak yeterli olmaz.
Yaşlımızın evde bir Sağlık profesyoneli tarafından ziyaret edilmesi hasta ve yaranın değerlendirilmesi tanı konulması ve bu tanıya uygun

  • Pozisyon , bakım eğitimi
  • Yara pansumanı
  • Beslenmesi vb gibi konularda aile bireyleri ve bakımı ile ilgilenen kişilere bilgi verilmesi sürecin doğru ve sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

Uzm. Halime Aydın
Yara Bakım Hemşiresi

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×